Центрове по медиация във варненски училища ще помагат за справяне с агресията
Проектът на „Академия Миротворци“ е един от финалистите във Vivacom Регионален грант
28 май 2025 г., София. Агресията в училищата вече не е изолирано явление, а тревожна ежедневна реалност за хиляди ученици, учители и родители в цялата страна. В отговор на този обществено значим проблем проектът „Академия Миротворци“ получи финансиране от десетото юбилейно издание на Vivacom Регионален грант, за да изгради устойчива мрежа от училищни медиатори и центрове по медиация във Варна.
Проектът е дело на едноименната организация „Академия Миротворци“, която вече осем години прилага успешно иновативен модел за ненасилствено разрешаване на конфликти в образователната система. Като част от проекта ще бъдат обучени нови 20 ученици-медиатори и четирима педагогически специалисти, които ще се превърнат в треньори по училищна медиация. В четири училища във Варна ще бъдат създадени Центрове по медиация – пространства за доверие, диалог и разбиране, където ученици и учители заедно ще търсят решения, а не наказания. Целта на проекта е да достигне до близо 4 700 ученици, над 8 000 родители и приблизително 240 педагогически специалисти от училищата, участващи в инициативата. Освен сертифициращите обучения, от организацията ще стартират и рубрика "Видео дневникът на един медиатор", където младежите ще споделят как преминават през обучението, какви умения развиват и как се променя комуникацията им в училище.
„Ние не просто обучаваме ученици да бъдат медиатори. Ние им даваме сила – да бъдат чути, да изграждат доверие, да се справят с конфликтите по осъзнат начин. Агресията в училище оставя дълбоки следи - ние вярваме, че с емпатия, подкрепа и правилни инструменти можем да променим тази реалност“, споделя Венета Иванова, основател на „Академия Миротворци“.Тя допълва, че само през последната учебна година в България са регистрирани над 3300 случая на агресия в училищна среда, а 90% от учениците във Варна са били свидетели на насилие.
„Академия Миротворци“ цели да създаде нова училищна култура – такава, в която конфликтите са възможност за учене, а не повод за страх. Създадената от организацията методология е напълно съобразена със законодателството в България и вече е одобрена от Министерството на образованието и науката и Регионалното управление на образованието – Варна.
„И тази година имаме удоволствието да представим страхотните проекти на всички организации, които получиха подкрепата ни в десетото издание на Vivacom Регионален грант. Силно вярваме, че добрите каузи трябва да бъдат популяризирани, а резултатите от усилията на гражданските организации – още по-видими. Затова през тази година, по повод юбилея, си партнираме и със студенти от Нов български университет, които помогнаха изключително много на финалистите с разработването на комуникационни стратегии и нови визуални идентичности“, коментира Елица Георгиева, директор „Корпоративни комуникации“ във Vivacom.
Програмата Vivacom Регионален грант е най-мащабната социално отговорна инициатива на телекома. За десет години тя е подкрепила 128 проекта от цялата страна с общо над 700 000 лв. В юбилейното си издание програмата подкрепи 10 проекта в областта на образованието и опазването на околната среда с общо 100 000 лв. Vivacom Регионален грант се реализира в партньорство с Български център за нестопанско право (БЦНП).