Нуждаете се от помощ?
Order by phone
Vivacom e победител в категория “5G Coverage Experience” според доклада
Mobile Network Experience на Opensignal за България от януари 2025 г..,
базиран на независим анализ на мобилни измервания, извършени от 01.09. до
29.11.2024 г. Търговската марка на Opensignal се използва с разрешение.
Повече информация за отличието е налична
тук
Осигурявайки свързаност с голямо покритие, надеждна и бърза връзка,
иновативни продукти и услуги, Vivacom е надежден партньор за своите
клиенти не само в ежедневните, забавните и социални занимания, но и в
образованието, работата и бизнеса.
Компанията продължава да разширява покритието на 5G мрежата си, като през
настоящата година планира то да достигне до над 90% от населението и
голяма част от главни пътища в страната. Всички клиенти на Vivacom могат
да ползват 5G мрежата без допълнително заплащане.
В сравнение с предишните мобилни мрежи, с 5G разполагате с много по-високи скорости, които могат дори да надхвърлят 1Gbps.
С 5G могат да бъдат свързани много повече устройства едновременно, което засилва технологията на Интернет на нещата.
С изключително ниската латентност на 5G мрежата, комуникацията с умни устройства, видео разговорите и геймингът преминават на съвсем ново ниво.
Скоростта, с която комуникираш и „сваляш“ от Интернет, се увеличава експоненциално! Сега ежедневното използване на Интернет, като например изтеглянето на големи файлове, „качването“ на UHD стрийминг съдържание, видео разговори и онлайн игри, ще се извършва без забавяне и с впечатляващи скорости. Но 5G не спира дотук! То ти предлага безброй възможности, като споделяне на хотспот с много по-високи скорости до управление на всички свързани 5G устройства без закъснение, като твоето домашно осветление, камери за сигурност, твоята кола, всичко!
Независимо от твоя бизнес, той ще преживее еволюцията и възможностите, които предлага 5G. Развитието на Интернет на нещата чрез усъвършенствани 5G устройства ще позволи на бизнеса да наблюдава и оценява задачи в реално време. Например: Работни групи ще могат мигновено да създават свои собствени бързи мрежи, където и да се намират, като например при строителен проект, като същевременно правят дистанционната работа по-ефективна. Компании с фирмени превозни средства ще могат дистанционно да контролират не само курса им, но и да бъдат информирани за потенциални повреди. Сектори, където достъпът до недостъпни места като мини или вятърни турбини е необходим, ще имат моментална представа за ситуацията чрез дронове или дистанционно управлявани превозни средства. Умно земеделие, което ще може да контролира напоителните системи и други аспекти.
5G ще спомогне за ускоряване на дигиталната трансформация на страната и ще донесе значителни ползи за икономиката чрез създаването на нови работни места и развитието на иновативни услуги. Подобрени здравни услуги, така че пациентите и възрастните хора, независимо от разстоянието, да бъдат в "пряка връзка" със специалистите, които ги обслужват. Изцяло нова мрежа за защита на гражданите с подобрено покритие и производителност. Постоянно наблюдение на критични зони чрез взаимосвързани устройства (например сензори), което ще допринася за навременното информиране и защита на горските територии от пожари.
Често задавани въпроси
5G е мрежа от пето поколение (5th Generation) и се приема като наследник на 4G мрежата. Всички поколения мрежи използват различни честоти:
Честотни диапазони при различните мрежи в MHz | |||
---|---|---|---|
2G | 3G | 4G | 5G |
900 и 1800 | 900 и 2100 | 700, 800, 900, 1800, 2100 и 2600 | 1800 и 3600 |
NR (от английски New Radio) е
стандартът за радиодостъп, използван в 5G мобилните мрежи. Разработен е от 3GPP
(3rd Generation Partnership Project) като наследник на 4G LTE и предлага
значително по-бързи скорости за обмен на данни, по-ниска латентност, по-висок
капацитет и по-голяма енергийна ефективност в сравнение с предишните поколения
мобилни мрежи. NR може да работи както на по-ниски честоти (под 6 GHz), така и
на по-високи милиметрови вълни (над 24 GHz), които позволяват по-голям
капацитет и скорости.
2G мрежата е предназначена за гласови услуги и SMS;
3G мрежата предоставя гласови услуги, SMS и дава ограничени възможности на потребителите за сърфиране в интернет;
4G мрежите предоставят подобрено качество на гласовите услуги чрез технологията VoLTE (от английски Voice over LTE), SMS и по-бърз мобилен интернет, който позволява гледане на видео с високо качество, обмен на големи файлове и безпроблемно сърфиране в интернет;
5G мрежите допринасят за още по-бързи скорости, по-ниска латентност и осигуряват повече капацитет за пренос на данни;
DSS (Dynamic spectrum sharing) променя из основи начина, по който безжичните мрежи могат да бъдат надградени до изцяло ново поколение технология. При преминаването от 3G към 4G например, операторите трябваше да запазват сериозна част от честотния спектър специално за клиентите на новата технология, дори те да са незначителен брой. Софтуер-базираната DSS технология позволява разпределянето на спектъра да става динамично - потребители и на 4G, и на 5G могат да използват една и съща честота, според конкретните нужди от скорост и капацитет на потребителите. Това ще осигури плавен преход към пълноценна 5G технология, базиран на конкретните нужди от скорост и капацитет на потребителите и непрекъснато растящия брой 5G устройства и приложения. Съвместното използване на спектъра позволява бързо въвеждане на 5G технология навсякъде, където вече има изградена 4G мрежа.
C-band е понятие, обединяващо честотния обхват, включващ честотите от 3400 до 3800MHz, в който има достатъчно свободен честотен ресурс, за предоставяне на пиковия капацитет в 5G стандарта. Честотните ленти, които ползват операторите в България в този честотен диапазон, са по 100MHz. Съвременните практики при изграждането на мрежите от четвърто (4G) и пето (5G) поколение включват едновременното използване на няколко честоти, предоставяйки най-голямо покритие, капацитет и ефективност.
Fill empty field
Fill empty field
Този сайт е защитен с reCAPTCHA и се прилага Политиката за поверителност и Общи условия на Google.